Google Ads Saldırı ve Sahte Tıklama Engelleme Yöntemleri

Google Ads Saldırı Engelleme Böyle bir durumun fark edilmesi halinde kampanya üzerinde bazı müdahaleler yaparak saldırının zararları engellenebilir.

Google Ads saldırıları, bütçenizin hızlı bir şekilde tükenmeye yönelik yapılan geçersiz tıklama ataklarıdır. Sahte IP veya hesaplar üzerinden gerçekleşen saldırılar, anormal derecede artmaya başlayan tıklamalardan anlaşılır.

Google Ads Saldırı Engelleme
Google Ads Saldırı Engelleme

Google Ads Saldırı Engelleme Yöntemleri

Ancak fark edilmediği zaman günlük bütçenin anında tükenmesine ve reklamın kapanasına neden olur.

Google Ads saldırılarından dolayı oluşan kayıpların bir kısmı Google tarafından hesaba geri aktarılır.

Ancak Google, saldırıların hepsini tespit etme ve filtreleme konusunda %100 sağlıklı bir çözüm sunmaz.

Bu nedenle hesap yöneticileri tarafından alınması gereken bir dizi önlemler söz konusudur. 

Google Ads Saldırı Yöntemleri Nelerdir?

Google Ads reklamlarınıza yönelik gerçekleşen saldırı yöntemleri manuel veya botlar kullanılarak yapılabilir. Öne çıkan saldırı yöntemleri şöyle: 

 1. Rakipler tarafından yapılan tıklamalar

Rekabetin yüksek olduğu sektörlerde tercih edilen bir yöntemdir. Rakipler tarafından manuel veya botlar kullanılarak reklamlarınıza yönelik sahte tıklamalar organize edilir.

Bu şekilde günlük reklam bütçenizin hızlıca tükenmesi amaçlanır. Reklam bütçeniz tükendiğinde otomatik olarak reklam durur ve rakip reklamları daha yüksek sıralama kazanma şansı elde eder. 

 1. Botlar tarafından yapılan saldırıları

Tıklama botu geliştirilerek yapılan saldırı şeklidir. Manuel yönteme göre daha efektif bir kullanım sunar ve daha hızlı sonuç alınmasını sağlar.

Bu tip bir saldırıda farklı IP adresleri söz konusu olduğu için standart yöntemlerle engellenmesi oldukça zordur. 

 1. Tıklama çiftlikleri üzerinden yapılan saldırılar 

Özellikle büyük reklam bütçeleri için uygulanan yöntemler arasında yer alır. Rakip hesap reklamlarına bir günde binlerce tıklama yapılmasında kullanılır.

Mobil cihazlar aracılığıyla yapıldığı için her tıklama farklı IP üzerinden gelir. Bunun yanı sıra VPN programları gibi araçların kullanımıyla da sahte tıklama çalışmaları gerçekleşebilir. 

İlgili Gönderiler  İşletmenizi Büyütün: Google SEO Stratejisi

Google Ads Sahte Tıklamaları Önlüyor mu?

Google Ads, gelişmiş bir altyapıya sahip olsa da sahte tıklamalar konusunda yüksek bir başarı oranına sahip değildir.

Bazı geçersiz tıklamaları tespit edebilir ve gün sonunda ücreti hesabınıza yansıtır. Hesabınızda söz konusu olan geçersiz tıklamalarına kampanya sütunlar bölümündeki geçersiz tıklamaları aktif ederek görmeniz mümkün. 

Bunun haricinde Google Ads hesabınızda gerçekleşen anormal tıklamaların hepsi için geri ödeme yapmaz.

Örneğin, günlük bütçesi 400 € olan bir kampanyaya dönük saldırı gerçekleştiğinde günlük bütçenin iki katına kadar reklamın gösterimi devam edebilir.

Bu durumda daha gün bitmeden hesap faturanız 800 €”ya çıkar. Tıklama başına maliyetiniz 4 €”dan toplam tıklama sayınızın 200 olduğunu varsayalım. Google, tıklama sayısının sadece %20-30 kadarlık kısmına karşılık gelen ücreti bakiyenize geri yansıtır.  

Google Ads Saldırıları Nasıl Engellenir?

Bir hesaptaki geçersiz ve sahte tıklama gibi problemlerin teşhisini yapmadan önce Google Ads hesabının doğru şekilde yapılandırıldığından emin olmak gerekir.

Reklamlardaki tıklama oranlarına rağmen dönüşüm sayısındaki düşüklük, büyük ölçüde hesap ayarlarının yanlış yapılmasından kaynaklıdır.

Örneğin, anahtar kelime eşleme türlerine dikkat edilmeden reklama çıkılması halinde alakasız tıklama sayısı artar. Bu durum bütçenin hızlı tükenmesine neden olur. Ayrıca sitede zaman geçirme oranını olumsuz yönde etkiler.

Tüm bu istenmeyen durumlar nedeniyle saldırı yaşadığınızı düşünseniz de ilk aklınıza gelmesi gereken hesabın doğru şekilde kurulup kurulmadığı olması gerekir. Bu kapsamda 4 noktaya dikkat edilir: 

 1. Dönüşümleri kurun veya doğru kurulduğundan emin olun. 

Dönüşümler, reklamların doğru çalışıp çalışmadığını anlamanızı sağlayan en önemli verilerdir. Bu veriler sayesinde doğru kitle üzerinde nokta atışı kampanya kurulumları yapılır.

Alakalı kitleye ulaşmanız, hem saldırıları engelleme hem de alakasız tıklama alma gibi istenmeyen durumlara karşı hesabınızı güvenli hale getirir.

Bazı durumlarda dönüşümlerin yanlış kurulmasından kaynaklı hızlı bütçe kayıpları yaşanır. Örneğin, form gönderildi sayfası yerine alakasız bir şekilde ana sayfaya kurulan dönüşüm kodları nedeniyle ana sayfaya ulaşan her kişi dönüşüm olarak kabul edilir.

Google Ads makine öğrenim algoritması otomatik tekliflerde bu dönüşüme göre trafik ve kullanıcı çeker. Alakasız kullanıcılar nedeniyle bütçeniz hızlı bir şekilde tükenmeye başlar. 

 1. Anahtar kelime eşleme türlerini kullanın. 
İlgili Gönderiler  Youtube Reklamcılığı - Youtube Reklam Verme

Birden fazla genel arama terimini tek bir reklam grubunda kullanmak ve bunları geniş eşleme şeklinde hesaba tanımlamak oldukça kötü sonuçlar alınmasına neden olur.

Buna benzer hatalar nedeniyle saldırı yaşadığını veya Google Ads Danışmanlığı aracının kendileri için doğru bir pazarlama kanalı olmadığı fikrine sahip olan kurumlar söz konusudur.

Bir uzman tarafından kurulmayan veya kontrol ettirilmediği için yanlış şekilde çalışan bu gibi hesapların sahip olduğu günlük bütçeler, çok kısa bir süre içerisinde tükenir.

Hiçbir sonuç doğurmaz. Ayrıca anahtar kelime eşleme türleri kadar arama terimleri üzerinden negatif anahtar kelimeleri belirlemek de alakasız tıklamaların önüne geçilmesinde etkili olur. 

 1. Hedef kitlenizi ve konumunuzu belirleyin. 

Özellikle yerel bazlı işletmeler açısından reklam performansını yükseltmenin en önemli yolu konumlandırma çalışmasıdır.

Bu yapıldığı zaman doğrudan reklamlarınızın hedef kitleye ulaşır ve alakasız tıklama kaynaklı kayıplar en aza iner. Örneğin, sadece kadınlar tarafından satın alınan bir ürüne sahipseniz ve bunun yaş aralığı da varsa kitlelerinizi düzenleyebilirsiniz.

Erkekleri hariç tutabilir, kadınlar içinse hedeflediğiniz yaş aralığını belirleyebilirsiniz. Bu durum saldırı ve alakasız tıklamaları en aza indirmenin en iyi yollarından biridir. 

 1. Açılış sayfanızı optimize edin. 

Reklamlardaki performansı etkileyen en önemli durumlardan biri de hedef sayfa denilen reklam açılış sayfasındaki eksikliklerdir.

Reklam öğelerindeki mesajlar ile açılış sayfası arasında uyum çok önemlidir. Reklam ile sayfa arasındaki uyum eksikliği nedeniyle kullanıcı siteyi hızlı bir şekilde terk eder.

Bu durum verilerinize yansır ve reklam tıklaması sonucu sayfada geçirilen sürenin azlığı sahte tıklama aldığınız imajı yaratır. Ayrıca açılış sayfasının hızı da benzeri bir durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. 

Hesap özelinde yapılan inceleme sonucu saldırı olup olmadığı konusunda daha doğru kanaatlere sahip olunabilir. Böylece çözüme daha sağlıklı yollardan gidilir. 

Hesap kurulumunda herhangi bir sorun yoksa ve buna rağmen bir dizi anormallikler söz konusuysa yapılması gerekenlerse şöyledir: 

IP Engellemek

Saldırı kimliğini belirlemek için Metrica veya Analitik üzerinden IP adreslerini tespit etmeniz mümkündür.

İlgili Gönderiler  DDoS Saldırı Engelleme - DDoS Nedir?

Bu IP adreslerini kampanya ayarlar ve ek ayarlardaki hariç tutulanlar üzerinden engelleyebilirsiniz. Standart bir yöntemi ifade eden IP engelleme saldırıları kısmen çözer. Dinamik IP üzerinden yapılan saldırılar açısından etkili değildir. 

Kitle hariç tutma

Google Ads hesaplarına bot veya tıklama çiftlikleri üzerinden yapılan toplu saldırılarda kitle özellikleri bilinmiyor şeklindedir.

Ayrıca bu kitleyi Google Analitik üzerinde analiz ettiğinizde sitede geçirilen süreleri oldukça düşüktür.

Yapmanız gereken tüm kampanyalarınız için “bilinmiyor” kitlesi oluşturmak ve bunları hariç olarak kampanyalarınıza tanımlamak. 

Reklam konumunu daraltma

Özellikle yerel bazda reklama çıkmayı düşünen işletmeler için en geçerli yöntemlerden biridir.

Reklamın gösterilmesi istediğiniz konumu bir km’lik çaplara bölerek her konumu ayrı ayrı kontrol altında tutmanıza dayanan bir yöntemdir.

Örneğin, reklam konumu Üsküdar olan bir kampanyada konum ayarlanırken bir km’lik çaplar halinde Üsküdar sınırları daireler içerisine alınır.

Böylece her yarı çap üzerinde gerçekleşen tıklamalar ayrı ayrı raporlanır. Hangi yarı çaptan olağandışı tıklama geldiği net bir şekilde tespit edilir.

Sahte tıklamaların yoğunlaştığı yarı çap üzerinde teklif düşürme veya tamamen reklam kapatma gibi önlemler alınabilir. 

Yeni Ve Çok Özel Stratejilerimiz İle saldırıları engelliyoruz!

En geçerli yöntem Geliştirmiş Oldumuz Birden Fazla Özel Stratejiler ile saldırıları engellemeye dönük iyileştirmeler Yapıyoruz. Özellikle saldırıların yoğun olduğu sektörler için standart çözümler gerçekçi bir tedbir olmaktan uzaktır.

Profesyonel saldırı önleyici çözümlerimiz ile, Google Ads politikalarını ihmal etmeyen şekilde çalışmalar yaparak sahte tıklamaları %90 gibi yüksek bir oranla sonlandırabilir. 

Hangi Yöntem Daha İyi Sonuç Verir?

Kampanya ayarları düzgün şekilde kurulan Google Ads hesaplarında riskler oldukça düşüktür.

Yine de bazı sektörlerde yoğunlaşan saldırılara karşı profesyonel bir şekilde önlem alınması gerekir. Saldırıların yoğun olmadığı sektörlerde hesap düzeyinde gerçekleşen tedbirler ve Google Ads tarafından yapılan geçersiz tıklama tespitleri yeterli olabilir. 

Yoğun şekilde saldırı alan hesap için yapılması gerekense özel stratejiler ile çözümler üretmektedir.

Harici algoritma uygulaması nedeniyle reklam hesabınızın iptal olmaması için doğru stratejiler ile reklamlara yönelik manuel (elle) çalışmalar yapılması gerekir.

Bu noktadaki çözümlerimizle yoğun saldırı altındaki hesapların sahte ve geçersiz tıklama oranlarını %90 gibi yüksek bir oranla önlüyoruz

Yetkili Sertifikalarımız

Google Ads Arama Ağı SertifikasıGoogle Ads Arama Ağı SertifikasıGoogle Ads Görüntülü Reklamcılık SertifikasıGoogle Ads Görüntülü Reklamcılık SertifikasıAlışveriş Reklamları SertifikasıAlışveriş Reklamları Sertifikası
Google Ads Ölçüm SertifikasıGoogle Ads Ölçüm SertifikasıGoogle Ads Video Reklamcılık SertifikasıGoogle Ads Video Reklamcılık SertifikasıGoogle Analytics SertifikasıGoogle Analytics Sertifikası
Teklif Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.