Seo Danışmanlığı Nedir? – SEO Danışmanı Ne Yapar?

Tahmini okuma süresi 8 dakika

SEO Danışmanlığı 

SEO Danışmanlığı Dijital sahada etkileşim kurmanın ve ürün/hizmet satışlarınızı optimum seviyeye ulaştırmanın yolu, internette satın almaya odaklı kitle havuzu içerisinde yer almanızla mümkündür.

Bunun için web sitenizden sosyal medya kanallarınıza kadar tüm dijital varlıkların SEO konseptine uygun şekilde dizayn edilmesi gerekir.

Bununla ilgili sürecin başarılı şekilde proje haline getirilmesi ve uygulanmasında SEO danışmanlığı ön plana çıkan hizmet modelidir.

Proje kapsamında arama motorları ve sosyal medya algoritmalarına uyumlu çalışma planı ve kriterler belirlenir.

Seo Danışmanlığı
Seo Danışmanlığı

SEO danışmanlık hizmeti ile bir nevi dijital prosedürlere uygun sitelere sahip olurken

otoriter konuma yükselen sayfa ve bloglar sayesinde sektörünüzde lider konumuna gelme şansı elde edebilirsiniz. 

SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO danışmanlığı,tek tip çalışma prensibine dayalı bir model değildir.

Aksine, sekteröl ve analiz edilen web sitesindeki artı veya eksilere göre özel çalışma modelleri uygulanması gerekir.

Bu açıdan tek tip SEO çalışmasının her site ve sektörde sonuç almasını beklemek mümkün değildir.

Buna neden olan durum sekter bazlı anahtar kelimeler arasındaki rekabet farkının olmasıdır.

Ayrıca internet dünyası aktif ve dinamik bir modele sahiptir ve bazı,sektörlerde sırlama kazanmak zor, kaybetmekse oldukça kolaydır.

Bu tip durumlarda doğru vaka analizleri ile sürdürebilir SEO rekabet becerileri kazandıran

kurumsal SEO stratejileri geliştirilmesi gerekir.

Tam da bu noktada ihtiyaç duyulan SEO danışmanlığı, sektör ve site özelinde çalışma

prensibi ile hareket eden, stratejik açıdan güçlü ve otoriter sitelere sahip olmanıza destek olan hizmettir. 

Neden SEO Danışmanlığı Hizmetine İhtiyaç Var?

Klasikleşen ticari yol ve kanalların yanı sıra ulusal ve global pazarlara açılmanın yeni nesil yolu dijital kanallardır.

Bu noktada en önemli yarış ve rekabet web siteleri arasında gerçekleşirken markanızın bu

İlgili Gönderiler  Google Ads Danışmanlığı - Google Ads Danışmanı Neler Yapar? 

yarışta zayıf veya tamamen yarışın dışında kalması birçok kaybı beraberinde getirebilir.

İnternet üzerinden ulusal pazardaki payınızı veya global düzeydeki marka konumunuzu.

arttırmaya duyduğunuz ihtiyaca yönelik çalışmalar, SEO danışmanlığı ile verimli bir şekilde çözülebilir. Bu noktada hizmetin sağladığı avantajlar şöyledir: 

 1. SEO çalışması kapsamında sitenizin görünür hale getirilmesi birincil hedef değildir. Bu basit bir SEO çalışması ile elde edilebilen bir sonuçtur. Asıl hedef, alakalı trafiğin çekilmesi ve satışların ivme kazanmasıdır. SEO danışmanlığı ile doğru anahtar kelimeler üzerinde görünür hale gelmek için SEO çalışmaları yapılır. Böylece zaman ve bütçe kaybı yaşanmadan getiri sağlayan sonuçlar elde edilir. 
 2. Organik trafik artmaya başladıkça ücretli reklamlar için ödediğiniz tıklama başına maliyetler düşer. Bütçe performansı yükselir ve verimlilik artar. Ayrıca reklamlarınızı kapamanız halinde bile satışlarınızda önemli bir kayıp söz konusu olmaz. 
 3. Arama motorlarında yükseldikçe otoriteniz artmaya başlar. Marka bilinirlik ve imajınıza olumlu yansımalar olur. Organik trafikten kazanılan müşterileri sadık kitle haline dönüştüren stratejilerle kendi müşteri havuzunuzu büyütme imkanı elde edebilirsiniz. 
 4. Müşteri kazanma maliyetiniz önemli ölçüde düşer. Arama sonuçlarında sayfalarınız yükseldikçe potansiyel müşterilerin etkileşime geçme oranı oldukça yükselir. Böylece reklamlarla kurulan ücretli etkileşimlere göre daha avantajlı bir müşteri edinme döngüsü çalışmaya başlar. 
 5. Markanızla ilgili temas ve etkileşim artmaya başladıkça yeni fırsat ve deneyimlerin kapısı aralanır. Müşteri isteklerini anlama, müşteri memnuniyetini ölçme, müşteri temas noktaları hakkında fikir edinme ve bunun gibi hem hizmetinizi hem de hizmetlerinizin pazarlama şeklini geliştirebileceğiniz veriler elde ederek gelişmeyi sürdürebilirsiniz. 

SEO Danışmanlığını İyi Bir Şekilde Anlamak 

SEO danışmanlığı, müşteri kazanma yolculuğu veya yarışında arama motorları isteklerini dikkate alarak organize edilir.

Ancak bu süreci sadece arama motoru bazında yürütmek ve kullanıcı deneyimi ilkelerini göz ardı etmek, yapılan en önemli hatalar arasında yer alır.

Dolayısıyla SEO çalışmasını yeni nesil veriler ve yöntemler ışığında planlamak başarının en önemli anahtarlarından biridir.

Çalışmaların eksik veya hatalı bir şekilde yapıldığı zaman hedef kitleye ulaşılmış olsa bile

marka güvenilirliğini zedeleneceğinden hedeflenen çıktıların alınması söz konusu olamaz. 

İlgili Gönderiler  Youtube Reklamcılığı - Youtube Reklam Verme

Marka ve kurumlar için SEO çalışmasında elde edilen sonuç oldukça önemlidir.

Bu yönde işletilen takvimle ilgili yapılan hatalar ve vaat edilen yanlışlar nedeniyle birçok kurum ve marka zarar görme ihtimaline sahip.

Özellikle zamanın ve pazarlamaya ayrılan bütçenin çok önemli olması açısından verim

alınamayan SEO çalışmalarının ektisi sanıldığından çok daha büyük olabilir.

Bu gibi durumların yaşanmasını önlemek için hem SEO danışmanlığı yapan kurum.

hem de şirket tarafındaki yetkili kişiler arasında iletişimin doğru bir şekilde kurulması gerekir.

Bu noktada, başlatılması planlanan SEO çalışmasının sektör özelindeki zorlukları,

fırsatları, izlenecek yol gibi tüm detaylar şeffaf bir şekilde açıklanması gerekir.

Ayrıca SEO danışmanlığı hizmetiyle alakalı şu noktaların kurumlar tarafından iyi anlaşılmalıdır: 

 • SEO, stratejik bir çalışmadır. Özellikle bazı sektörlerdeki güçlü rekabet nedeniyle SEO çalışması daha agresif olabilir. Bu tip durumlarda sonuçlar, bir aylık verilerle ölçülemez. SEO çalışmaları ile ilgili net bir takvim vermek asla doğru değildir. 
 • SEO; teknik, link ve içerik üçgeninden oluşan bir sistemdir. Web sitesinde eksiklikler giderilmeden çalışma yapmaya başlamak doğru değildir. Link inşası, çerez sitelerle dolu toplu backlink alımlarına dayanmaz. Link inşası, kaliteli referans etkisi gösteren siteler aracılığıyla kurulur. İçerik çalışması olmadan SEO’da başarılı olmak mümkün değildir. Her aşama doğru bir şekilde planlanarak yerine getirilmesi gerekir. 
 • On page SEO, bir kereliğine yapılan bir çalışma değildir. Algoritma güncellemeleri ve sıralama dalgalanmalarına göre düzenli şekilde takip edilmesi gereken bir çalışmadır. 
 • İçerik pazarlama çalışması, formalite değildir. SEO çalışmasının en önemli başarı noktasıdır. Marka özelinde içerik pazarlama planı yapılmaması halinde organik arama sonuçlarında yükselmek hem güçleşir hem de SEO için harcanan efor zaman kaybına dönüşür. 
 • SEO çalışması ile birlikte ücretli reklamlara bütçe ayrılması kayıp değil kazançtır. Böylece SEO çalışmalarından daha hızlı dönüş elde etme imkanı söz konusu olurken ücretli reklamlardan elde edilen analizlerle doğru anahtar kelimeler üzerinde planlama yapılması sağlanır. 

SEO danışmanlığı, uzun vadeli çalışmadır. Kısa sürede etkisini görmek mümkün değildir.

Web sitesindeki teknik hataların düzeltilmesi, on page SEO optimizasyonları, sitenin taranmasındaki problemlerin kaldırılması gibi.

İlgili Gönderiler  Seo Uzmanı Nedir? Seo Uzmanları Ne Yapar?

çalışmaların sonucunu hızlı almak mümkündür.

Ancak asıl hedef, alakalı anahtar kelimelerde daha fazla sırlama elde etmektir. Bunun oluşması ve etkilerinin ölçülmesi uzun bir dönemde gerçekleşir. 

SEO Danışmanı Ne Yapar?

SEO danışmanlığı kapsamında organize edilen SEO çalışması,

profesyonel SEO danışmanları tarafından takip edilir.

Bu süreci başarılı şekilde yönetmek için sektör ve site özelinde değişkenlik gösteren çalışma modelleri kurulur.

Temel anlamda çalışmalara hakim olmanızı sağlayan noktalar şöyledir: 

 • Yol haritası çıkarma: Marka ve kurumun pazarlama hedeflerine uyumlu yol haritası karşılıklı temaslarla belirlenir. 
 • Rakip ve sektör analizleri: SEO çalışmasına önemli ölçüde yön verecek verilerin toplanması açısından en önemli aşamalardan biridir. Özellikle otoriter sektör temsilcileri üzerinde gerçekleşen analizlerle nelerin doğru çalıştığı tespit edilir. Bunların üzerine çıkılması hedeflenir. 
 • Anahtar kelime analizleri: Sektör bazlı anahtar kelime analizleri, bunlarla ilgili veriler derlenir. Mevcut sitenin ilgili kelimelerdeki performansları hakkında bilgi sahibi olunur. 
 • Site içi analizler: Web sitesindeki eksiklik listelenir. İlk müdahale edilen alanlardan biri site içindeki teknik hatalardır. Hız, tasarım, mobil performans, kırık linkler, sitemaps ve bunlara yönelik tüm detaylar. 
 • Link analizleri: Link analizleri, hem iç link hem de dış link analizleri şeklinde gerçekleşir. SPAM backlink gibi tespitlerin yapılması halinde link reddetme gibi çalışmalar planlanır. Site içi linklerde kırık link tespitleri, zincirleme linkler gibi durumların tespit edilmesi halinde müdahale edilir. Site içi link stratejisi de belirlenir. SEO açısından alakalı sayfaların birbirine referans olması önemlidir. Site içi sayfa görüntüleme, sitede geçirilen süreyi olumlu yönde etkiler. 
 • On Page SEO analizleri: En değerli analizlerden biridir. Özellikle stratejik sayfalar üzerinde düzenli şekilde yapılması gerekir. Sayfa özelinde hız, tasarım ve teknik düzenlemeleri kapsar. Ayrıca içerik kalitesi gibi detaylar da kontrol edilir. Analiz araçları sayesinde karşılaştırmalı on page SEO analizleri ile stratejik sayfaların zayıf ve güçlü yönleri ortaya çıkarılır. Varsa eksikler giderilir. 
 • Anahtar kelime performans analizleri: SEO çalışması sürecinde anahtar kelime takipleri düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Sıralamada gerçekleşen aleyhte dalgalanmanın nedenlerinin tespit edilmesi ve hızlı müdahale trafik kaybının önüne geçer. Ayrıca rekabet dolayısıyla gerçekleşen sıralama kayıplarına yönelik sayfaların güçlü yapısının sürekli korunmasına yardımcı olur. 
Teklif Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.