Görüntülü Reklamcılık Google Ads

Görüntülü Reklamcılık Google Ads

Görüntülü Reklamcılık Google Ads ; Başarılı pazarlama kampanyası oluşturmak potansiyel müşterileri takibe dayanır. Bu birden fazla kanalda yer almayı gerektiren bir reklam stratejisini çalıştırmanız anlamına gelir. Ya da potansiyel kitlenizin ilgilendiği her kanalda tekliflerinizi onlara iletmenizi içerir. Diğer bir ifadeyle sadece sosyal medya kanalında reklama çıkmanız veya sadece arama sonuçlarını hedefleyen kampanyalarla yetinmeniz dijital pazarlamanın entegre…

Görüntülü Reklamcılık Google Ads

 

Görüntülü Reklamcılık Google Ads ; Başarılı pazarlama kampanyası oluşturmak potansiyel müşterileri takibe dayanır. Bu birden fazla kanalda yer almayı gerektiren bir reklam stratejisini çalıştırmanız anlamına gelir.

Ya da potansiyel kitlenizin ilgilendiği her kanalda tekliflerinizi onlara iletmenizi içerir.

Diğer bir ifadeyle sadece sosyal medya kanalında reklama çıkmanız veya sadece arama sonuçlarını hedefleyen kampanyalarla yetinmeniz dijital pazarlamanın entegre şekilde çalıştırılması kuralına uygun değil.

Görüntülü Reklamcılık Google Ads Danışmanlığı ; Böyle bir kurgu halinde sizi arama ağında fark eden potansiyel müşteri, farklı bir web sitesinde rakibinizin reklamını görür ve ihtiyacı olan ürünü satın alma sürecini rakip sitede sonlandırabilir. 

Müşteri yolculuğu temelinde etkili dijital pazarlama stratejileri hazırlamaya yardımcı reklam formatlarından biri görüntülü reklam modelidir.

Tek başına kullanılmasında etkili olmasa da diğer pazarlama araçları ile kullanıldığı performansı önemli ölçüde artan reklam modeli sayesinde müşteri edinme yüzdeniz çok daha üst seviyelere çıkabilir. 

Görüntülü Reklam Nedir?

Görüntülü reklam; hedef kitlenin dikkatinin çeken görsel, metin ve eylem çağrısının bir arada sunulduğu çevrim içi reklam modellerinden biridir.

Bloglar, uygulamalar, videolar, mail, içerik paylaşımı yapan siteler gibi birçok dijital platformda görüntülenen reklamları ifade eder. 

Genel itibariyle görüntülü reklamlar bir web sitesinin sağ sütununda veya header kısmında yer alır. Ayrıca içerik kısımlarının sol, orta veya alt kısımlarında da yer alabilir.

Bunların özellikleri minimal yapıya sahip olmaları ve içeriği tüketen kullanıcıyı rahatsız etmeyen formatta sunulmalarıdır.

Böylece içerik arasında mesaj verilirken kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen durumların yaşanmasından kaçınılır. 

Görüntülü Reklamcılık ; farklı neden veya amaca göre düzenlenebilir. Bu kapsamda bir markanın ürünlerini duyurmak, hizmetleri hakkında bilgi vermek, potansiyel kitleye ulaşarak ürün/hizmet satışı sağlamak gibi çeşitli kampanyalar düzenlenebilir.

İlgili Gönderiler  Google Ads Reklam Verme: Dijital Mustafa'nın Profesyonel Danışmanlık Hizmeti

Görüntülü reklamlarla bir markanın bilinirlik düzeyine önemli ölçüde katkı sağlanabilir. Bu reklam modelinin diğer reklam kanaları ile entegre bir şekilde çalışabilir ve çok daha verimli sonuçlar alınmasında rol oynar. 

Görüntülü Reklamlarda Hedefleme Nasıl Yapılır?

Görüntülü Reklamcılık ; çalışmalarını başarılı kılan en önemli detay hedefleme. Yanlış hedefleme bütçenizin de boşa harcanması ve zaman kaybedilmesi demektir.

Görüntülü reklamcılık ağı içerisinde birçok dijital platformun olduğu düşünülünce hedeflemenin doğru yapılması daha çok anlam kazanır.

Çünkü hedef kitlenizin asla yer almadığı bir içerik sitesinde veya video kanalında görüntülü reklamlarınızın çıkmasının bir anlamı olmaz.

Üstelik bu durum markanızın imajını zedeleyecek durumlara da yol açabilir. Dolayısıyla görüntülü reklama çıkarken bazı portal ve blogları hariçte tutmak doğru bir uygulama olabilir.

Başarılı reklam hedeflemesi için görüntülü reklamcılık alanında birden fazla seçenek mevcut. Bunlar;

 • Anahtar kelime bazlı hedefleme
 • Konu bazlı hedefleme
 • İlgi alanına göre hedefleme
 • Demografik hedefleme
 • Yeniden pazarlama

Görüntülü reklamcılık hedefleme seçeneklerinin her birinin değeri ve önem ayrı. Ancak bu hedefleme biçimlerinden yeniden pazarlama seçeneği hemen her kurum tarafından tercih edilmesi gereken bir hedeflemedir.

Bu şekilde görüntülü reklamcılık alanındaki bütçeniz az olsa bile daha efektif bir kullanım imkanı sunan yeniden pazarlama ile müşteri edinme performansınız yükselir.

Ayrıca potansiyel müşterilerinizin yolculuğu hakkında veriler elde etme imkanına sahip olursunuz. 

Yeniden pazarlama nedir?

Görüntülü reklamcılık modelinde yeniden pazarlama en önemli kampanyalardan birini ifade eder.

Sitenizdeki ürün veya hizmetlerle etkileşim kuranlar üzerinde ikna çalışmalarınızın devam etmesine yarayan yeniden pazarlama bir nevi müşteri adayının takip edilmesini sağlayan yöntemdir.

Böylelikle karar verme aşamasında olan ve sizinle ilk etkileşimi kurmuş bulunan müşteri adayının takip ettiği her dijital platform üzerinde teklifiniz hatırlatılır.

Ayrıca bu teklifler, daha özel kılındığı zaman daha etkili dönüşler elde edilmesi sağlanabilir. Böylece müşteri adayı, müşteriye dönüşür ve rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz. 

Görüntülü Reklamcılık Avantajları Nelerdir?

Markanızı tanıtmak ve bilinirlik sağlamak açısından avantajlara sahip görüntülü reklamcılık, ayrıca müşteri profilinizi daha yakından tanımanıza yardımcı olan veriler elde etmenizi sağlar. Birçok faydaya sahip görüntülü reklamcılık için öne çıkan avantajlar şöyle: 

 1. Analiz ve ölçümleme 
İlgili Gönderiler  Seo Uzmanı Nedir? Seo Uzmanları Ne Yapar?

Görüntülü reklamcılıkta metin, eylem çağrısı ve görseller önemli bir etkiye sahip. Bunların hangilerinin işe yaradığını anlamanız pazarlama çalışmalarını ona göre şekillendirmenize yardımcı olur.

Örneğin, reklam metninde yer verilen “sepette %10 indirim kuponu” veya “kargo bedava” mesajlarının hangisinin kitlenizi daha fazla harekete geçirdiğini ölçebilirsiniz.

Bunun için ilgili reklama tıklama, dönüşüm ve satın alma gibi eylemleri analiz edebilirsiniz. Ayrıca reklam metninin yanı sıra görselin etkilerini veya eylem çağrısı ile alakalı analizler de yapılabilir. 

 1. Esneklik 

Geleneksel display reklamları esnek değildir ve hazırladığınız bannerlar etkili değilse bunları revize etmeniz için bir kez daha bütçenizi yükseltmeniz gerekebilir.

Ancak dijital sahadaki görüntülü reklamcılık esnektir. Bu nedenle maliyet açısından çok önemli avantajlara sahiptir.

Reklamın ilk yayınlanmaya başladığı andan itibaren etkileşimlerle alakalı fikir sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca A/B testleri sayesinde hangi mesajların daha etkili olduğunu veya reklam öğelerinden hangilerini daha iyi çalıştığını anlayabilirsiniz.

Dolayısıyla reklamlarınızı en doğru şekilde optimize eder ve bunun için ekstra bütçe ödemeniz gerekmez. 

 1. Tamamlayıcı reklam modelidir

Dijital reklamcılık alanındaki başarıda bütüncül yaklaşımlar çok daha iyi sonuçların alınmasını sağlar.

Örneğin, sosyal medya üzerinden kazanılan bir potansiyel müşterinin satın alma zaman çizelgesini kısaltmak için görüntülü reklamların etkisi oldukça fazladır.

Bu konuda yapılan araştırmalar söz konusu ve araştırma verilerine göre müşteri adayının satın alma zaman eğilimi görüntülü reklamlarla %21 daha kısa sürebilir.

Görüntülü Reklamcılık Başarılı Olmak İçin Bilinmesi Gerekenler 

Görüntülü reklamcılık, uzmanlık gerektiren bir alan. Her adımın detaylı şekilde incelenmesi ile başarılı bir reklam performansı elde edilmesi mümkün.

Ayrıca reklam kurgusu da öne çıkan bir konudur. Bu alanda iyi reklama çıkmak için adım adım izlenmesi gereken yöntemler şöyle: 

 • Hedefleme: Kitlenizi tanımadan hedefleme yapmanız mümkün değildir. Bunun için Google Analitik verilerinden yararlanarak kitlenizle alakalı fikir edinmeniz mümkün. Ayrıca müşteri profilleri oluşturarak ürünlerinizle ilgilenecek kişiler hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız. Bu çalışmalar sonucunda daha doğru hedefleme yapmanız ve reklamlarınızı ilgili kesime ulaştırmanız kolaylaşır. 
 • Kampanya hedefi: Genel olarak işletmenizin pazarlama hedefi kampanya hedefinizi tanımlar. Örneğin, markanızı daha fazla kişiye tanıtmak veya ürününüzü satın alacak kitle üzerinde etkili reklamlar kurgulamak. Hedefinizi belirlemenin yanı sıra kampanyayı değerlendirmek üzere temel performans göstergeleri de belirleyebilirsiniz. 
 • Reklam öğelerine karar verme: Görüntülü reklamcılık açısından en değerli noktalardan biri de bu: reklam öğeleri… Başarılı ve dikkat çekici reklamlar için üzerinde çalışılan reklam metinlerine ihtiyacınız var. Ayrıca görsellerin de dikkat çekici olması gerekir. Bu aşamada ana mesajı geri planda tutan tasarımlara kaçınmanız gerekir. 
 • Takip ve analiz: Görüntülü reklamları takip ederek nelerin iyi çalıştığını anlamaya çalışmalısınız. Bu durum reklamın optimize edilmesi açısından önemlidir. A/B testine imkan veren görüntülü reklamcılıkta mutlaka bundan yararlanmak işinizi kolaylaştırır. Böylece reklam öğeleri hakkında daha iyi fikirler elde edebilirsiniz. 
İlgili Gönderiler  Google Ads Remarketing ve İkna Edici Stratejiler

Görüntülü reklamcılık, pazarlama çalışmalarınızı destekleyen birçok veriye erişmenize yardımcı olur.

Bu süreçte elde ettiğiniz verileri not etmeniz ve pazarlama datası olarak ilerideki çalışmalarda kullanmayı planlamanız gerekir.

Böylece daha iyi reklamlara çıkarken zaman ve bütçeden tasarruf etme imkanınız olur. 

Görüntülü Reklamcılık Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu konuda çalışma yapanların sıklıkla yaptıkları bazı hatalar var. Aslında görüntülü reklamcılık alanındaki hataların genel olarak dijital reklamcılığın farklı kanallarında da tekrar edildiğini söylemek mümkün.

Profesyonel olmayan veya uzmanlar tarafından yapılmadığı belli reklamlar, marka imajına zarar veren içeriklere de sahip olabilir.

Bu nedenle görüntülü reklama çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken hususları kontrol etmeniz önemlidir. 

 • Reklam metni hedef kitleye hitap eden tarzda olması gerekir. Sektör ve marka kimliğinden uzak reklam içerikleri hedef kitlenizi uzaklaştırır. 
 • Tasarımların sade ve özgün olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu noktada sektörünüzde gerçekten işe yarayan tasarımları referans almak doğrudur. Birebir kopyalamak doğru değildir. 
 • Mesajın net ve akılda kalması önemlidir. Uzun metinlerden kaçınmak gerekir. Zaman kıtlığı, acı ve çözüm gibi reklam metni prosedürlerine dikkat ederek metin hazırlamaya önem verilebilir. 
 • Reklamın tıklanması için sahte mesajlar vermek veya açılış sayfası ile alakası olmayan görseller kullanmak doğru değildir. Bu markanızın zarar görmesine neden olur. 
 • Görsel renkleri, yazılan metin mesajı arasındaki uyuma dikkat edilmesi gerekir. Gözü yormayan renkler tercih edilmeli ve çok farklı renkleri bir arada kullanmaktan kaçınmak gerekir. 
 • Bazı görüntülü reklamcılık çalışmasında rich media kullanılabilir. Bu tercih edildiğinde animasyon ve seslendirmede abartıya kaçmak rahatsız edici olabilir. 

Bunlarla birlikte en önemli detay kurumsal kimlik ve kültürünüz. Görsel ve metinlerde bunlara aykırı olduğuna inandığınız reklam materyalini reddetmenizde fayda var. 

 • Mr.Digital Mustafa

  Kategoriler

  FAQ

  Google Ads uzmanı, Google Ads (eski adıyla Google AdWords) üzerinde reklam vermek isteyen kişi veya şirketlere danışmanlık hizmeti veren bir profesyoneldir. Bu uzmanlar, reklam kampanyalarının oluşturulması, yönetimi ve optimize edilmesi konusunda uzmanlaşmışlardır.

  Uzman, müşterilerle sık sık iletişim halinde olmakta ve reklam kampanyalarının performansını takip ederek, ihtiyaç halinde değişiklikler yaparak hedef kitleye en uygun reklam verme stratejileri belirler. Google Ads uzmanı, müşterilerin hedeflediği topluluklara, yaptığı reklamlarla en iyi şekilde ulaşmasına yardımcı olur.

  AdWords Danışmanlığı, Google AdWords reklam platformunu kullanarak işletmelerin online varlıklarını artırmak ve müşteri kazanımını yönetmek için uzmanlık hizmetleri sunan bir danışmanlık hizmetidir. AdWords Danışmanları, müşterilerin stratejik hedeflerini anlayarak reklam kampanyaları oluşturur, yönetir ve optimize ederler. Bu hizmet, reklam bütçesi, hedefleme, anahtar kelime araştırması, reklam içeriği ve metinleri gibi alanlarda da destek sağlar. AdWords Danışmanları, reklam harcamalarının geri dönüşünü artırmak için kampanyaların performansını sürekli olarak analiz eder ve iyileştirmeye yönelik önerilerde bulunabilirler. Bu hizmet, işletmelerin online pazarlama stratejilerinin bir parçası olan PPC (tıklama başına ödeme) reklamcılığı alanında uzman bir destek sunar.

  Evet, Google Ads ücretlidir. Google Ads, reklamverenlerin ücret ödediği bir reklam platformudur. Reklamverenler, Google Ads aracılığıyla reklamlarını Google arama sonuçlarında, YouTube videolarında, web sitelerinde ve uygulamalarda göstererek potansiyel müşterilere ulaşabilirler. Google Ads, reklamların tıklama başına veya gösterim başına ödeme yapılabilecek şekilde farklı reklam tarifeleri sunar. Reklam verenler, bütçelerine göre Google Ads’te reklam yayınlamaya karar verebilirler ve sonuçları sürekli olarak izleyerek, kampanyalarını ve reklam tasarımlarını optimize edebilirler.

  SEO, yani Arama Motoru Optimizasyonu, bir web sitesinin organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmaların bütünüdür. Bu çalışmalar sayesinde sitenin içeriği, anahtar kelimeleri, çözünürlüğü ve kullanılabilirliği iyileştirilir.

  Google Ads ise, Google’ın sunduğu reklam hizmetidir. Bu reklamlar Google arama sonuçlarında ya da Google’ın reklam ağına dahil olan web sitelerinde görüntülenebilir. Bu reklam hizmeti sayesinde, belirli bir hedef kitleye ulaşmak için reklamlar hazırlanabilir ve bu reklamların tıklama başına ödeme yapılır.

  Her iki yöntem de marka bilinirliğini artırırken, farklı amaçlara hizmet eder. SEO organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için kullanılırken, Google Ads hedef kitleye doğrudan reklam göstermek için kullanılır.

  Google Ads, reklamverenlerin hedef kitlelerine erişimini artırmak için kullandığı bir reklam platformudur. Ancak, bazen reklam kampanyaları sahte veya anlamsız tıklamalarla karşılaşabilir, bu da reklamverenler için kayıplara neden olabilir. Buna geçersiz tıklama denir.

  Google Ads, reklam kampanyalarındaki geçersiz tıklamaları tespit etmek için otomatik filtreleme ve denetleme sistemleri kullanır. Bu sistemler, doğal olmayan bir şekilde yüksek tıklama oranına sahip olan tıklamaları ve botlar veya tekrar eden tıklamaları filtreleyerek reklamverenleri hedef alır.

  Sahte tıklama, internet reklamcılığı alanında kullanılan bir terimdir ve korsanların reklam verenleri yanıltmak için kullandığı bir yöntemdir. Bu yöntemde, korsanlar reklamverenin reklamlarına kendi tıklamalarını yaparak sanki ilgi varmış gibi gösterirler ve reklamverenleri yanıltarak para kazanmaya çalışırlar. Sahte tıklama, korsanlar için bir gelir kaynağıdır ve reklamverenlerin itibarını olumsuz etkileyebilir. İnternet firmaları bu konuda önlem almaya çalışırlar ve sahte tıklamaların tespit edilmesi için sistemler geliştirirler. Reklamverenler de reklamlarının doğru kişilere ulaşmasını sağlamak için doğru hedefleme yapmalıdır.

  Dijital Mustafa, Google ADS sahte tıklamalarını engelleme konusunda etkili bir çalışma yürütüyor. Sahte tıklamalar, reklamverenlerin bütçelerinin gereksiz yere harcanmasına yol açarak işletmeler için ciddi bir sorun haline gelebiliyor. Bu nedenle Dijital Mustafa, müşterilerinin reklam bütçelerinin verimli bir şekilde kullanılması için sahte tıklamaları engellemek amacıyla özel bir takım yazılımlar ve stratejiler kullanıyor. Bu çalışmalar, kullanıcıların güncel IP adreslerini, cihaz ID lerini, lokasyonlarını analiz ederek, reklama gerçek ilgi duymayacakları düşünülen yönlendirmeleri engelliyor. Bu sayede reklamverenler, bütçelerini gerçek kullanıcılara yönlendirerek etkili sonuçlar elde ediyorlar. Dijital Mustafa, sahte tıklamaları engelleme konusunda da öncü bir rol oynayarak müşterilerine güvenilir ve etkili bir hizmet sunmaktadır.

  Profesyonel bir işletme web sitesi tasarımı, müşterilerinize doğru mesajı verme ve online varlığınızı sağlama açısından son derece önemlidir. Tasarımın etkili olması, sitenizin kullanıcı dostu, kolaylıkla gezilebilir ve tüm cihazlarda uyumlu olması gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, site renkleri, tipografi, görseller ve içerik, marka kimliğinizle uyumlu olmalıdır. İşletmenizin sektörüne özel olarak tasarlanmış bir web sitesi oluşturmak, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur ve potansiyel müşterilerinize kesin bir mesaj verir.

  Profesyonel bir web sitesi ayrıca SEO uyumlu olmalıdır, bu da arama motoru yapay zekasının sitenizin içeriğini daha kolay anlamasına yardımcı olur ve sitenizin arama sonuçlarında daha yüksek sıralarda yer almasını sağlar. En etkili tasarımlardan biri, hızlı yüklenen, açık ve net bir sitenin yanı sıra, kullanıcı dostu bir arayüze sahip, özelleştirilmiş bir web tasarımıdır.

  Ücretsiz Teklif

  Bizi Arayın

  +90532 636 91 15

  WhatsApp

  +90532 636 91 15

  Yol Tarifi

  Google Maps

  Bize Yazın

  İLETİŞİM FORMU

 • Talebiniz başarıyla gönderildi.