Sosyal Medya Reklamcılığı – Facebook Reklam Verme

Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal Medya Reklamcılığı kanalları, günümüzün en çok vakit geçirilen platformları arasında.Özellikle yeni özellikler duyurarak gençler için çok daha çekici hale dönüşen sosyal medya kanalları, birçok fırsat ve imkana sahip.Bu açıdan markalar tarafında da sosyal medyanın etkili kullanımı oldukça önemlidir. Özellikle kitlesini sosyal medya üzerinde de oluşturmak isteyen ve böylece viral olmayı hedefleyen markalar açısından sosyal…

Sosyal Medya Reklamcılığı | Facebook Reklam Verme

Sosyal Medya Reklamcılığı kanalları, günümüzün en çok vakit geçirilen platformları arasında. Özellikle yeni özellikler duyurarak gençler için çok daha çekici hale dönüşen sosyal medya kanalları, birçok fırsat ve imkana sahip.

Bu açıdan markalar tarafında da sosyal medyanın etkili kullanımı oldukça önemlidir. Özellikle kitlesini sosyal medya üzerinde de oluşturmak isteyen ve böylece viral olmayı hedefleyen markalar açısından sosyal medya kanalları ön planda.

Başarılı sosyal medya stratejisi için de kuşkusuz sosyal medya pazarlama çalışmalarının profesyonel bir şekilde planlanması gerekir.

Özellikle sosyal medya reklamcılığı için oluşturulan görsellerden videolara, metinlerden reels gibi çekimlere kadar her detayın sosyal medya kitlesine hitap eden şekilde oluşturulması önemlidir. 

Sosyal Medya Reklamcıları Nedir?

Sosyal medyanın satın alma kararları üzerindeki etkisi oldukça yüksek. Özellikle satın alma etkisinin çok güçlü olduğu kesim Z kuşağı.

Yapılan araştırmaya göre sosyal medyanın satın alma kararlarına etki ettiğini ifade eden Z kuşağı %75 gibi yüksek bir rakam.

Ayrıca Y kuşağı arasında sosyal medyanın satın alma kararlarına etkisi %48 gibi önemli bir orana sahip.

Tüm bu rakamlar, sosyal medya reklamcılığı önemine ve markalar açısından sağladığı potansiyeli ortaya koyan cinsten.

Bununla birlikte sosyal medya reklamları henüz arama motorlarında görünürlük elde edemeyen markaların farkındalık sağlamasına yardımcı olur.

Üstelik oldukça düşük bütçelerle kısa süre içerisinde geniş bir kesime ulaşmak mümkündür.

Hedef kitle analizlerinden reklam performans ölçümlerine kadar birçok özelliğe sahip sosyal medya reklamcılığı, profesyonel bir şekilde yönetildiği zaman satın alma davranışlarına önemli katkılar sağlayabilir. 

Sosyal Medya Reklamlarında Öne Çıkan Platformlar Hangileri?

Birden fazla sosyal medya platformu var. Her biri markanız için önemli fırsatlara sahip olsa da birden fazla platforma reklam bütçesi ayırmak küçük çaplı işletmeler için zor olabilir.

İlgili Gönderiler  Google Ads Video Reklamları"yla Yenilik Katma

Yine de hedef kitlenize hitap etmenizi sağlayacak en az iki sosyal medya kanalı üzerinde planlama yapabilirsiniz.

Sosyal medya reklamcılığı; Markanızı tanıtabileceğiniz sosyal medya kanallarıysa şöyle: Facebook, Instagram, Linkedin, TikTok, Twitter… 

 • Facebook reklam türleri: Sosyal medya pazarlama denilince akla ilk gelen platformlar arasında kuşkusuz Facebook var. Milyonlarca kullanıcıya hitap eden Facebook, birden fazla reklam modellerine sahip. Özellikle ilgi alanlarına dönük reklamcılık açısından değerlendirilmesi gereken platform gelişmiş ölçümleme ile reklam performansınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur. Başlıca reklam türleri arasında link, görsel, video ve slayt reklamları var. 
 • Instagram reklam türleri: Görsel içerik anlamında en etkili sosyal medya kanallarından biri olan Instagram, 2010 yılından beri kitlesini büyüterek dijital reklamcılık açısından önemli fırsatlar sunan sosyal medya kanalları arasında yer almayı başardı. Özellikle moda, dekorasyon ve görselliğin ön plana çıktığı sektörler için mutlaka kullanılması gereken Instagram reklamları arasında hikaye, fotoğraf, video ve dönen reklamlar var. 
 • TikTok reklam türleri: 2016’da kurulan TikTok zaman içerisinde hızla gelişerek özellikle Z kuşağı tarafından en çok kullanılan sosyal medya kanalları arasında girmeyi başardı. Özellikle gençlere hitap etmek isteyen markalar için önemli reklam modellerine sahip olan platform üzerinden markanızı tanıtmanız mümkün. Başlıca reklam türleri; Brand Premium, One Day, In Feed Ads ve Hashtag’dır. 
 • Twitter reklam türleri: Twitter ile markanızı en çok konuşulanlar listenize eklemeniz mümkün. Bunun için sosyal medyanın gündemini takip eden ve bu gündemi renklendiren reklamlar çıkmanız yeterlidir. Bunun için Twitter tarafından sunulan birden fazla reklam modeli var: Sponsorlu tweet, sponsorlu gündem veya doğrudan web sitesi tıklamaları almak için kullanılan reklamlar. Bunların yanı sıra uygulama veya twitter hesabınızı tanıtmak için de reklam modelleri sunulan reklamlar arasında. 
 • Linkedin reklamları: Özellikle B2B firmaları için en önemli reklam platformları arasında yer alan Linkedin daha çok profesyonel kitleye sahip sosyal medya kanallarından biridir. Kurumsal hayatın dikkatini çekecek içerik veya ürünlerin tanıtımı Linkedin reklamlarını kullanmanızda fayda var. Metin, banner, sponsorlu inmail, sponsorlu içerik ve döngüsel reklamlar platformda yer alan reklam modelleri arasında. 

Sosyal Medya Reklamlarının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Markanız için sosyal medya reklamcılığına başlamanız için birden fazla avantajdan söz edilebilir.

En önemlisi de dijital pazarlama stratejisini tamamlayıcı unsur olarak sosyal medya kanallarında yer almak.

Bu ürün/hizmetlerin akılda kalmasını veya hatırlanmasını sağlayan etkili sıklık açısından önemlidir.

İlgili Gönderiler  Google Ads mi, SEO mu?

Ayrıca rakipleriniz sosyal medya reklamları ile potansiyel müşterileri takip ederken sizin bundan geri kalmanız birçok kayba neden olabilir. İşte sosyal medya reklamcılığı avantajları…

 1. Geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar

Ücretli reklamcılığın avantajı olan geniş kitleye ulaşmak sosyal medya reklamcılığında da geçerli bir kural.

Özellikle sosyal medya gün içerisinde sıklıkla kullanılan ve insanların zamanının bir kısmını ayırdıkları platformlara sahip.

Bu durum reklamlarınızı yayınlar yayınlamaz hedef kitlenizin dikkatini çekmeye başlamanızı sağlar. 

 1. Düşük bütçe büyük hacim

Hemen hemen her firma ufak bütçelerle büyük dönüşümler elde etme hayali içerisindedir. Sosyal medya tam olarak bunu sağlayan bir formata sahip.

Google Ads’de yer alan tıklama başına ödeme veya rekabete göre yükselen tıklama başı teklifler söz konusu değildir.

Elbette bazı sosyal platformlarında satın almaya daha fazla meyilli kitlelere daha fazla tıklama başına ödeme yapmanız gerekir.

Ancak bu durum hedef kitlenizi doğru belirlemeniz halinde oldukça düşük tıklama başına ücretlerle dönüşüm elde etmenize engel değildir.

Sadece sizin için doğru kitleleri bulmanız ve onlar üzerinde etkileyici reklam modelleri çalıştırmanız gerekir. 

 1. İlgi bazında hedef kitlenizi belirleme

Sosyal medya reklamcılığındaki en önemli farklardan biri hedeflemenin ilgi bazında yapılmasıdır.

Bu durum Google Ads Danışmanlığı platformunda tam tersidir. Elbette Ads tarafında kitle ilgi alanlarına göre de reklamları optimize etmek mümkün.

Ama sosyal medya tamamen ilgi alanına odaklı şekilde optimize edilen bir yapıya sahip.

Bunun için kitle analizlerinin önemli olduğu bir reklamcılık modelidir. Doğru kitleye ulaşmak için detaylı analizler ve denemeler yapılması gerekir.

 1. Reklam performanslarını ölçme

Dijital reklamcılık için performans ölçümü oldukça önemlidir. Bu konuda her sosyal medya platformu tarafından başarılı ölçümler yapmanızı sağlayan analitik araçları var.

Temel olarak reklam medya kanalındaki dönüşümleri izlemeniz için Google Analitik de önemli bir yardımcı araç.

Ancak reklamı verdiğiniz platform tarafındaki analitik verileri de değerlendirmeniz gerekir. 

 1. Marka bilinirliği arttırma yöntemi

Eğer hedefiniz potansiyel müşterilere ulaşmak değilse markanızı tanıtıcı reklamlarla geniş bir kitle tarafından fark edilmeniz mümkündür.

Üstelik bunu tıklama başına gayet makul ücretlerle yapabilirsiniz. Sadece marka tanıtımı için değil bir fuarın veya markanızla ilgili bir yeniliğin insanlar tarafından fark edilmesinde sosyal medya etkin şekilde kullanılabilir.

Örneğin, bir sosyal sorumluluk projesini sosyal medyada tanıtarak markanız itibarını güçlendirmeyi başarabilirsiniz. 

Sosyal Medya Reklamı Verirken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Sosyal medya reklamcılığı hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı parametreler var.

İlgili Gönderiler  Google Ads Hesap Oluşturma Rehberi - Dijital Mustafa

Özellikle reklam skorunu yüksek düzeyde tutmak için özgün ve dikkat çekici reklamlara imza atmanız gerekir.

Aksi durumda reklamlarınızın şikayet oranı arttıkça tıklama başına ödeme yapmanız gereken ücret de artmaya başlar.

Reklamınızın yayınlandığı platformdaki kullanıcılar ürettiğiniz sponsorlu içerikle ne kadar temas ve etkileşim kurarsa o kadar başarı şansınız artar. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle: 

 • Hedef kitlenizi net bir şekilde belirleyin: Bazıları için daha fazla kişiye ulaşmak çekici bir fikir gibi geldiğinden hedefleme konusunu olabildiğince geniş tutulabilir. Ancak bu asla doğru değildir. Özellikle bir ürün/ hizmet pazarlıyorsanız hedef kitlenizi net bir şekilde belirlemek durumundasınız. 
 • Facebook piksel kullanın: Reklamlarınızın performansını ölçmek için mutlaka kullanmanız gereken Facebook Piksel, kitlenizi tanımanıza da yardımcı olur. Ayrıca kitlenizi segmente ayırmanızı sağlar ve her bir kullanıcı için özel reklamlar hazırlama şansı elde edersiniz. Böylece daha verimli ve efektif reklam yönetimi ile bütçenizin verimliliği yükselir. Aynı zamanda reklam kaliteniz de artar. 
 • Sosyal medya kanallarınızı önemseyin: Reklam vermek için sosyal medya kanallarına sahip olmanıza gerek olmasa da markanızı tanımak isteyenler olabilir. Bu nedenle kesinlikle sosyal medya hesaplarına sahip olmanızda fayda var. Ayrıca bu hesaplarda paylaşılan içeriğin diline, görseline ve sürekliliğine dikkat etmelisiniz. Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşım sıklığı çok azdır ve bu durum kullanıcıların marka hakkındaki algılarını olumsuz yönde etkiler. Güncel kalmak, marka imajınızı korumanızı sağlar. 
 • Web sayfa denetimlerini atlamayın: Profesyonel olmayan kişiler tarafından verilen reklamların en büyük sorunu kırık linklerdir. Bu gibi hatalar reklam performansını etkilemekle kalmaz aynı zamanda markanız hakkındaki kanaatleri de negatif yönde etkiler. Dolayısıyla reklamları yayına almadan önce her şeyin iyi olduğundan emin olmanız gerekir. Üstelik sayfa hızlarından, reklam metni ile açılış sayfasındaki mesaj arasındaki eşleşmeye kadar detaylı bir çalışma yapmanız gerekir. 
 • A/B testlerini kullanmayı ihmal etmeyin: Sosyal medya reklamında başarılı olmanın en etkili yolu A/B testlerine dayalı reklamlara çıkmak. Bu birkaç tane görsel, reklam metninin kullanımına dayalı bir çalışmadır. Farklı kombinasyonlarla bir araya getirilen görsel ve metinlerin en etkili olanları kullanıcılara gösterilir. Performans bakımından en iyi etkileşime sahip reklam modeli daha sonraki reklamlarınızı geliştirirken yaratıcı olmanıza yardımcı olur. 

Sosyal medya reklamcılığında günceli takip etmek de diğer bir detay. Sosyal medya gündeminde sizi de alakadar eden bir şeyler olabilir veya hayvanlar gibi tüm kamuoyunu ilgilendiren konular ön plana çıkabilir.

Markanızın bu gibi güncel konularda hazırlayacağı dikkat çekici reklamlar bir anda markanızı viral haline getirebilir. 

 • Mr.Digital Mustafa

  Kategoriler

  FAQ

  Google Ads uzmanı, Google Ads (eski adıyla Google AdWords) üzerinde reklam vermek isteyen kişi veya şirketlere danışmanlık hizmeti veren bir profesyoneldir. Bu uzmanlar, reklam kampanyalarının oluşturulması, yönetimi ve optimize edilmesi konusunda uzmanlaşmışlardır.

  Uzman, müşterilerle sık sık iletişim halinde olmakta ve reklam kampanyalarının performansını takip ederek, ihtiyaç halinde değişiklikler yaparak hedef kitleye en uygun reklam verme stratejileri belirler. Google Ads uzmanı, müşterilerin hedeflediği topluluklara, yaptığı reklamlarla en iyi şekilde ulaşmasına yardımcı olur.

  AdWords Danışmanlığı, Google AdWords reklam platformunu kullanarak işletmelerin online varlıklarını artırmak ve müşteri kazanımını yönetmek için uzmanlık hizmetleri sunan bir danışmanlık hizmetidir. AdWords Danışmanları, müşterilerin stratejik hedeflerini anlayarak reklam kampanyaları oluşturur, yönetir ve optimize ederler. Bu hizmet, reklam bütçesi, hedefleme, anahtar kelime araştırması, reklam içeriği ve metinleri gibi alanlarda da destek sağlar. AdWords Danışmanları, reklam harcamalarının geri dönüşünü artırmak için kampanyaların performansını sürekli olarak analiz eder ve iyileştirmeye yönelik önerilerde bulunabilirler. Bu hizmet, işletmelerin online pazarlama stratejilerinin bir parçası olan PPC (tıklama başına ödeme) reklamcılığı alanında uzman bir destek sunar.

  Evet, Google Ads ücretlidir. Google Ads, reklamverenlerin ücret ödediği bir reklam platformudur. Reklamverenler, Google Ads aracılığıyla reklamlarını Google arama sonuçlarında, YouTube videolarında, web sitelerinde ve uygulamalarda göstererek potansiyel müşterilere ulaşabilirler. Google Ads, reklamların tıklama başına veya gösterim başına ödeme yapılabilecek şekilde farklı reklam tarifeleri sunar. Reklam verenler, bütçelerine göre Google Ads’te reklam yayınlamaya karar verebilirler ve sonuçları sürekli olarak izleyerek, kampanyalarını ve reklam tasarımlarını optimize edebilirler.

  SEO, yani Arama Motoru Optimizasyonu, bir web sitesinin organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmaların bütünüdür. Bu çalışmalar sayesinde sitenin içeriği, anahtar kelimeleri, çözünürlüğü ve kullanılabilirliği iyileştirilir.

  Google Ads ise, Google’ın sunduğu reklam hizmetidir. Bu reklamlar Google arama sonuçlarında ya da Google’ın reklam ağına dahil olan web sitelerinde görüntülenebilir. Bu reklam hizmeti sayesinde, belirli bir hedef kitleye ulaşmak için reklamlar hazırlanabilir ve bu reklamların tıklama başına ödeme yapılır.

  Her iki yöntem de marka bilinirliğini artırırken, farklı amaçlara hizmet eder. SEO organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için kullanılırken, Google Ads hedef kitleye doğrudan reklam göstermek için kullanılır.

  Google Ads, reklamverenlerin hedef kitlelerine erişimini artırmak için kullandığı bir reklam platformudur. Ancak, bazen reklam kampanyaları sahte veya anlamsız tıklamalarla karşılaşabilir, bu da reklamverenler için kayıplara neden olabilir. Buna geçersiz tıklama denir.

  Google Ads, reklam kampanyalarındaki geçersiz tıklamaları tespit etmek için otomatik filtreleme ve denetleme sistemleri kullanır. Bu sistemler, doğal olmayan bir şekilde yüksek tıklama oranına sahip olan tıklamaları ve botlar veya tekrar eden tıklamaları filtreleyerek reklamverenleri hedef alır.

  Sahte tıklama, internet reklamcılığı alanında kullanılan bir terimdir ve korsanların reklam verenleri yanıltmak için kullandığı bir yöntemdir. Bu yöntemde, korsanlar reklamverenin reklamlarına kendi tıklamalarını yaparak sanki ilgi varmış gibi gösterirler ve reklamverenleri yanıltarak para kazanmaya çalışırlar. Sahte tıklama, korsanlar için bir gelir kaynağıdır ve reklamverenlerin itibarını olumsuz etkileyebilir. İnternet firmaları bu konuda önlem almaya çalışırlar ve sahte tıklamaların tespit edilmesi için sistemler geliştirirler. Reklamverenler de reklamlarının doğru kişilere ulaşmasını sağlamak için doğru hedefleme yapmalıdır.

  Dijital Mustafa, Google ADS sahte tıklamalarını engelleme konusunda etkili bir çalışma yürütüyor. Sahte tıklamalar, reklamverenlerin bütçelerinin gereksiz yere harcanmasına yol açarak işletmeler için ciddi bir sorun haline gelebiliyor. Bu nedenle Dijital Mustafa, müşterilerinin reklam bütçelerinin verimli bir şekilde kullanılması için sahte tıklamaları engellemek amacıyla özel bir takım yazılımlar ve stratejiler kullanıyor. Bu çalışmalar, kullanıcıların güncel IP adreslerini, cihaz ID lerini, lokasyonlarını analiz ederek, reklama gerçek ilgi duymayacakları düşünülen yönlendirmeleri engelliyor. Bu sayede reklamverenler, bütçelerini gerçek kullanıcılara yönlendirerek etkili sonuçlar elde ediyorlar. Dijital Mustafa, sahte tıklamaları engelleme konusunda da öncü bir rol oynayarak müşterilerine güvenilir ve etkili bir hizmet sunmaktadır.

  Profesyonel bir işletme web sitesi tasarımı, müşterilerinize doğru mesajı verme ve online varlığınızı sağlama açısından son derece önemlidir. Tasarımın etkili olması, sitenizin kullanıcı dostu, kolaylıkla gezilebilir ve tüm cihazlarda uyumlu olması gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, site renkleri, tipografi, görseller ve içerik, marka kimliğinizle uyumlu olmalıdır. İşletmenizin sektörüne özel olarak tasarlanmış bir web sitesi oluşturmak, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur ve potansiyel müşterilerinize kesin bir mesaj verir.

  Profesyonel bir web sitesi ayrıca SEO uyumlu olmalıdır, bu da arama motoru yapay zekasının sitenizin içeriğini daha kolay anlamasına yardımcı olur ve sitenizin arama sonuçlarında daha yüksek sıralarda yer almasını sağlar. En etkili tasarımlardan biri, hızlı yüklenen, açık ve net bir sitenin yanı sıra, kullanıcı dostu bir arayüze sahip, özelleştirilmiş bir web tasarımıdır.

  Ücretsiz Teklif

  Bizi Arayın

  +90532 636 91 15

  WhatsApp

  +90532 636 91 15

  Yol Tarifi

  Google Maps

  Bize Yazın

  İLETİŞİM FORMU

 • Talebiniz başarıyla gönderildi.