Youtube Reklamcılığı – Youtube Reklam Verme

Youtube Reklamcılığı

Youtube Reklamcılığı; İnternet kullanıcıları tarafından en çok sorgulama yapılan kanal Google’dır. Google arama motorunun en önemli rakibiyse Youtube video platformu.

Ayrıca platformun önemini ortaya çıkaran birçok araştırmaya göre internet kullanıcıları her gün ortalama bir saatini Youtube’da geçiriyor.

Youtube Reklamcılığı – Youtube Reklam Verme 

Youtube Reklamcılığı; Popüler Youtube platformunun aylık 15 milyarı geçen erişim hacmi düşünülünce potansiyeli konusunda fikir sahibi olmak çok daha kolay hale gelebilir.

Üstelik Youtube platformu TV reklamcılığına en iyi alternatiflerden biri olmayı başarırken ölçülebilir olması açısından da geleneksel TV reklamlarından çok daha avantajlı bir konuma sahip.

Tüm bu avantajlar, video içeriğini dijital pazarlamanın önemli araçlarından biri haline getirmiş durumda.

Daha fazla görünürlük, marka bilinirliği ve hacme ulaşmak için Youtube reklamcılığı en ideal vasıtalardan biridir. 

Youtube Reklamcılığı Nedir?

Paypal çalışanları tarafından 2005’de kurulan Youtube daha sonra Google tarafından satın alındı ve hızlı gelişimini sürdürerek bugünkü popülerliğini çok kısa süreler içerisinde yakaladı.

Önceleri, amatör müzisyenler tarafından çıkış kapısı olarak tercih edilen Youtube, geniş bir kitleye yayıldıktan sonra içerik üreticilerinin en önemli kazanç kapısına dönüşmeye başladı.

Vloglardan sosyal deneylere, açık oturumlardan yemek programlarına kadar birçok içeriğin paylaşıldığı Youtube Reklamcılığı; önemli bir kitle tarafından takip edilen mecra olması nedeniyle markaların da dijital pazarlama stratejileri arasında.

Bu anlamda marka ve işletmeler hem Youtube içerik üreterek hem de Youtube reklamları aracılığıyla kendi kitlelerine hızlı bir şekilde ulaşma imkanına sahip.

Kendi kitleleri tarafından veya Youtube Reklamcılığı; kitlelerinin dikkatini çekebilecek reklam modelleri ile kısa sürede binlerce kişinin dikkatini çekmek Youtube reklamcılığının en önemli hedeflerinden biridir. 

Neden Youtube Reklamcılığına Bütçe Ayırmalısınız?

Markanızın tanıtımını yapmak için en ideal platformlar arasında Youtube ön planda yer alır. Bunda internet kullanıcısı tarafından video bazlı içeriklerin daha çok tüketilmesinin payı büyük.

İlgili Gönderiler  Google Ads Nedir?

Ayrıca Youtube reklamları ilgi çekici olmaları açısından da akılda kalıcılığını tetikleyen bir formata sahip.

Elbette bu aşamada profesyonel bir prodüksiyon ve yaratıcı reklamlara imza atma başarınızın Youtube Reklamcılığı; reklam performansına katkısı çok yüksek.

Bunların haricinde Youtube reklamlarına bütçe ayırmanız konusunda ikna olmanızı sağlayan avantajlar şöyle: 

 1. Mobil cihazlardaki performansınızı artırın

Youtube, mobil cihazlarda en çok kullanılan uygulamalar arasında. Elbette bu sadece mobil uygulamasını tanıtmak isteyenler için bir avantaj değil. Hizmet ve ürün satışları yapan her marka açısından mobil cihazlardaki performanslarını arttırmak açısından da önemli bir kazanç.  

 1. Bilinirlik için kampanya oluşturun

Kullanıcı dikkatini çekmek için hareketli reklamların etkisi tartışılmaz bir gerçek. Çabuk tüketilen ve hedef mesajın daha hızlı bir şekilde verildiği video reklamları, bir ürün veya hizmetin tanıtımında önemli rol oynar. Ayrıca Youtube reklamları, markaya yönelik güven oluşturma çalışmalarında da sıklıkla tercih edilen reklamlar arasında. 

 1. İçerik pazarlama çalışmalarını zenginleştirin

İçerik pazarlama, SEO Danışmanı çalışmasında oldukça önemli bir yere sahip. Ancak bu sadece metin ve görsel içeriklere dayalı bir çalışma modeli olmaktan çoktan çıktı. Ek olarak blog ve sosyal medya post içeriklerine video formatını da eklemeniz gerekir. Böylece daha geniş kitleye ulaşmak ve blog gibi alanlarda yapılan paylaşımların gücünü arttırmak mümkün. 

 1. Ücretlendirme avantajlarını değerlendirin

Youtube Reklamcılığı; reklamlarınızı önemli hale getiren bir nokta da ücretlendirme. Reklamınızın ücretlendirilmesi için 30 saniyelik izlenmeye ulaşması gerekir.

Dolayısıyla reklamınızın atlanması halinde ücretlendirme yapılmaz. Elbette Youtube içerisinde farklı ücretlendirme ve reklam modellerine göre değişen özellikler var.

Ama temel anlamda izleme yoksa ödeme söz konusu olmaz. Bu durum reklam bütçenizi gerçekten ürün veya hizmetinize ilgi duyanlar için harcamanız anlamına gelir. 

Youtube Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Youtube Reklamcılığı;, doğru planlanması halinde markanızın kısa sürede geniş bir kitleye tanıtılmasında etkili olur. Üstelik kendi hedef kitlenize özel video içerikleriyle ürün satışlarını desteklemeniz mümkün. Bu süreçte video reklamcılığı prensiplerine dikkat ederek strateji hazırlamanız gerekir. 

 • Hikaye anlatıcılığı: Youtube reklamları ile birlikte ön plana çıkmaya başlayan hikaye anlatıcılığı, daha fazla dikkat çeken ve akılda kalıcılığı sağlayan video reklamlarına imza atılması demek. Bu süreçte ürün/hizmetin faydasını öne çıkaran mesajın yaratıcı kurgu ile birlikte aktarılası gerekir. 
 • Net mesajlar: Youtube reklamları için ana mesaj video ortasında veya sonunda değil olabildiğince başında verilmesi gerekir. Kullanıcının videonun tamamını izlemeyeceğini düşünerek ilk 30 saniyelik bölümde mesajın net ve etkili biçimde verilmesi önemlidir. Böylece ilgi oluşturmak ve videonun tamamen izlenmesini veya kişinin açılış sayfasına yönlendirilmesi sağlanabilir. 
 • Hedef kitleyi ayarlayın: Youtube reklamlarında başarının en önemli sırları arasında kuşkusuz hedef kitle analizleri var. Aslında bu durum dijital reklamcılığın en önemli konularından biri. Youtube üzerindeki reklamları ilgi alanlarına, cinsiyet, yer ve yaş gibi kriterlere göre doğru ayarlamanız halinde daha fazla etkileşim kurma şansınız var. 
 • Ölçümleme: Reklamlarınızın gerçekten bekleneni verip vermediğini anlamanızın en önemli yolu veriler. Görüntüleme, tıklanma, elde edilen dönüşümler gibi parametreleri belirleyerek nelerin iyi nelerin kötü olduğu anlaşılabilir. Bu süreci profesyonellerle çalışarak yönetmeniz halinde daha doğru analizler elde edebilirsiniz. 
İlgili Gönderiler  Google Ads Bütçe Yönetimi ve En İyi Uygulamalar

Youtube Reklam Verme Türleri Nelerdir?

Youtube Reklam Verme, video reklamları ve video dışı reklamlar şeklinde sınıflandırılan çeşitli reklam türlerine sahip. İşte öne çıkan reklam türleri şöyle:Youtube Reklamcılığı,

3 farklı türde video reklam formatı var. 

 • Yayın içi reklamlar: Video içeriğinde gösterilen reklamlardır. Atlanabilir veya atlanamaz şekliden iki farklı modeli var. Atlanamaz formatındaki video reklamı en fazla 15 saniye olması gerekir. Atlanabilir reklamlar ilk 5 saniyeden sonra geçilebilir. 
 • Bumper reklamlar: Altı saniyeden kısa süren reklam modelidir. Atlanma özelliği yoktur ve yayın içi reklamların gösterildiği yerlerde konumlanabilir. 
 • Discovery reklamlar: Youtube arama sonuçlarında gösterilen reklamlar aynı zamanda sağ sütunda veya  ana sayfada da yer alabilir. Ürün tanıtımları için en ideal reklam formatları arasında bulunan discovery reklamlarının oynatılması kullanıcının tıklamasına bağlıdır. 

Youtube Reklam Verme video dışı reklam türleri nelerdir?

Youtube Reklam Verme; Video dışı reklam türleri 2 tanedir.Youtube Reklamcılığı,

 • Yer paylaşımlı reklamlar: Masaüstünde video izleyen kullanıcılara gösterilen reklam formatıdır. Videonun alt kısmında metin reklamı olarak kullanılır. 
 • Görüntülü reklamlar: Video izlenme sırasında önerilenler listesindeki reklam modelidir. Masaüstü ve mobil cihazlarda da gösterilebilir. 

Youtube Reklamları Ücretlendirme Nasıl Yapılır?

Reklam türüne göre farklı ücretlendirme tekliflerini kullanarak Youtube reklamlarına çıkmanız mümkündür. Üç farklı ücretlendirme teklifi var. 

 • Görüntüleme Başına Maliyet (GBM): Reklamın tamamı görüntülendiği zaman yapılan ödemedir. Ayrıca reklam tamamlanmasa bile 30 saniyelik kısmının izlenmesi de ücretlendirmenin çalışmasını sağlar.  
 • Bin Gösterim Başına Maliyet (BGMB): İsminden de anlaşıldığı gibi reklamın ulaştığı her 1000 görüntülemede ücretlendirme yapılır. 
 • Edinme Başına Maliyet (EBM): Reklama tıklayarak açılış sayfasıyla etkileşime geçilmesi halinde yapılan ücretlendirmedir. Özellikle sitenize trafik çekmenin veya dönüşüm elde etmenin önemli olduğu kampanya modelinde uygulanması önemli olan teklif modelidir. 
İlgili Gönderiler  Google Reklam Uzmanı ile Etkili Reklam Oluşturun

Youtube Reklam Verme Araçları ve Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Youtube Reklam Verme, birçok özelliğe sahip ve bu özellikler sayesinde reklamların doğru kitleye ulaştırılması, etkileşimlerin ölçülmesi ve elde edilen gelirin hesaplanmasında oldukça kolaylık sağlar.

Youtube verileri sayesinde hangi reklam ve kampanya modelinin işe yaradığını anlayabilir ve kitlenizin nelerden hoşlandığı hakkında yeni şeyler fark edebilirsiniz.

Bu şekilde Youtube reklamları üzerinde daha fazla verim sağlayacak performans iyileştirmeleri yapılabilir. 

Youtube Reklamcılığı; analitik: Video ile alakalı etkileşimlerin ölçülmesinde önemli veriler sağlar.

Videonun nereye kadar izlendiğinden hangi noktalarda etkileşim kurulduğuna kadar performans iyileştirici veriler elde etmenizi sağlayan datalar sunar. 

Hedefleme seçenekleri: Youtube reklamlarındaki başarının sırrı hedefleme seçenekleridir. Ürün ve hizmetlerinizle gerçekten ilgilenen kişilere ulaşmanız bütçe performansını artırır.

Bunun için reklama çıkmadan önce hedef kitle analizleri üzerinde çalışmanızın önemi büyük. İlgi alanları, meslek grupları, yaş, cinsiyet, konum farklı hedefleme seçenekleri ile video reklamınızın alakalı kitleye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bunların haricinde ana sayfada reklamınızın yer alması için satın alma yapabilirsiniz. Böylece markanız açısından stratejik olan ürünün tüm ana sayfayı ziyaret edenler tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz.

Mobil cihazlardaki performansınızı yükseltmek için de Youtube Reklam Verme, önemli bir başvuru kaynağı.

Profesyonel şekilde yapılan planlamayla Youtube Reklamcılığı, hedeflerinize ulaşmanız oldukça kolaydır.

Hedefleme veya yanlış formata sahip reklamlar vermeniz halinde geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından markanız hakkında negatif algıların oluşması mümkündür.

Dolayısıyla süreci yönetirken Google ADS Danışmanlığı“ndan yardım almanız olası risklerden korunmanıza yardımcı olur. 

 • Mr.Digital Mustafa

  Kategoriler

  FAQ

  Google Ads uzmanı, Google Ads (eski adıyla Google AdWords) üzerinde reklam vermek isteyen kişi veya şirketlere danışmanlık hizmeti veren bir profesyoneldir. Bu uzmanlar, reklam kampanyalarının oluşturulması, yönetimi ve optimize edilmesi konusunda uzmanlaşmışlardır.

  Uzman, müşterilerle sık sık iletişim halinde olmakta ve reklam kampanyalarının performansını takip ederek, ihtiyaç halinde değişiklikler yaparak hedef kitleye en uygun reklam verme stratejileri belirler. Google Ads uzmanı, müşterilerin hedeflediği topluluklara, yaptığı reklamlarla en iyi şekilde ulaşmasına yardımcı olur.

  AdWords Danışmanlığı, Google AdWords reklam platformunu kullanarak işletmelerin online varlıklarını artırmak ve müşteri kazanımını yönetmek için uzmanlık hizmetleri sunan bir danışmanlık hizmetidir. AdWords Danışmanları, müşterilerin stratejik hedeflerini anlayarak reklam kampanyaları oluşturur, yönetir ve optimize ederler. Bu hizmet, reklam bütçesi, hedefleme, anahtar kelime araştırması, reklam içeriği ve metinleri gibi alanlarda da destek sağlar. AdWords Danışmanları, reklam harcamalarının geri dönüşünü artırmak için kampanyaların performansını sürekli olarak analiz eder ve iyileştirmeye yönelik önerilerde bulunabilirler. Bu hizmet, işletmelerin online pazarlama stratejilerinin bir parçası olan PPC (tıklama başına ödeme) reklamcılığı alanında uzman bir destek sunar.

  Evet, Google Ads ücretlidir. Google Ads, reklamverenlerin ücret ödediği bir reklam platformudur. Reklamverenler, Google Ads aracılığıyla reklamlarını Google arama sonuçlarında, YouTube videolarında, web sitelerinde ve uygulamalarda göstererek potansiyel müşterilere ulaşabilirler. Google Ads, reklamların tıklama başına veya gösterim başına ödeme yapılabilecek şekilde farklı reklam tarifeleri sunar. Reklam verenler, bütçelerine göre Google Ads’te reklam yayınlamaya karar verebilirler ve sonuçları sürekli olarak izleyerek, kampanyalarını ve reklam tasarımlarını optimize edebilirler.

  SEO, yani Arama Motoru Optimizasyonu, bir web sitesinin organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmaların bütünüdür. Bu çalışmalar sayesinde sitenin içeriği, anahtar kelimeleri, çözünürlüğü ve kullanılabilirliği iyileştirilir.

  Google Ads ise, Google’ın sunduğu reklam hizmetidir. Bu reklamlar Google arama sonuçlarında ya da Google’ın reklam ağına dahil olan web sitelerinde görüntülenebilir. Bu reklam hizmeti sayesinde, belirli bir hedef kitleye ulaşmak için reklamlar hazırlanabilir ve bu reklamların tıklama başına ödeme yapılır.

  Her iki yöntem de marka bilinirliğini artırırken, farklı amaçlara hizmet eder. SEO organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için kullanılırken, Google Ads hedef kitleye doğrudan reklam göstermek için kullanılır.

  Google Ads, reklamverenlerin hedef kitlelerine erişimini artırmak için kullandığı bir reklam platformudur. Ancak, bazen reklam kampanyaları sahte veya anlamsız tıklamalarla karşılaşabilir, bu da reklamverenler için kayıplara neden olabilir. Buna geçersiz tıklama denir.

  Google Ads, reklam kampanyalarındaki geçersiz tıklamaları tespit etmek için otomatik filtreleme ve denetleme sistemleri kullanır. Bu sistemler, doğal olmayan bir şekilde yüksek tıklama oranına sahip olan tıklamaları ve botlar veya tekrar eden tıklamaları filtreleyerek reklamverenleri hedef alır.

  Sahte tıklama, internet reklamcılığı alanında kullanılan bir terimdir ve korsanların reklam verenleri yanıltmak için kullandığı bir yöntemdir. Bu yöntemde, korsanlar reklamverenin reklamlarına kendi tıklamalarını yaparak sanki ilgi varmış gibi gösterirler ve reklamverenleri yanıltarak para kazanmaya çalışırlar. Sahte tıklama, korsanlar için bir gelir kaynağıdır ve reklamverenlerin itibarını olumsuz etkileyebilir. İnternet firmaları bu konuda önlem almaya çalışırlar ve sahte tıklamaların tespit edilmesi için sistemler geliştirirler. Reklamverenler de reklamlarının doğru kişilere ulaşmasını sağlamak için doğru hedefleme yapmalıdır.

  Dijital Mustafa, Google ADS sahte tıklamalarını engelleme konusunda etkili bir çalışma yürütüyor. Sahte tıklamalar, reklamverenlerin bütçelerinin gereksiz yere harcanmasına yol açarak işletmeler için ciddi bir sorun haline gelebiliyor. Bu nedenle Dijital Mustafa, müşterilerinin reklam bütçelerinin verimli bir şekilde kullanılması için sahte tıklamaları engellemek amacıyla özel bir takım yazılımlar ve stratejiler kullanıyor. Bu çalışmalar, kullanıcıların güncel IP adreslerini, cihaz ID lerini, lokasyonlarını analiz ederek, reklama gerçek ilgi duymayacakları düşünülen yönlendirmeleri engelliyor. Bu sayede reklamverenler, bütçelerini gerçek kullanıcılara yönlendirerek etkili sonuçlar elde ediyorlar. Dijital Mustafa, sahte tıklamaları engelleme konusunda da öncü bir rol oynayarak müşterilerine güvenilir ve etkili bir hizmet sunmaktadır.

  Profesyonel bir işletme web sitesi tasarımı, müşterilerinize doğru mesajı verme ve online varlığınızı sağlama açısından son derece önemlidir. Tasarımın etkili olması, sitenizin kullanıcı dostu, kolaylıkla gezilebilir ve tüm cihazlarda uyumlu olması gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, site renkleri, tipografi, görseller ve içerik, marka kimliğinizle uyumlu olmalıdır. İşletmenizin sektörüne özel olarak tasarlanmış bir web sitesi oluşturmak, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur ve potansiyel müşterilerinize kesin bir mesaj verir.

  Profesyonel bir web sitesi ayrıca SEO uyumlu olmalıdır, bu da arama motoru yapay zekasının sitenizin içeriğini daha kolay anlamasına yardımcı olur ve sitenizin arama sonuçlarında daha yüksek sıralarda yer almasını sağlar. En etkili tasarımlardan biri, hızlı yüklenen, açık ve net bir sitenin yanı sıra, kullanıcı dostu bir arayüze sahip, özelleştirilmiş bir web tasarımıdır.

  Ücretsiz Teklif

  Bizi Arayın

  +90532 636 91 15

  WhatsApp

  +90532 636 91 15

  Yol Tarifi

  Google Maps

  Bize Yazın

  İLETİŞİM FORMU

 • Talebiniz başarıyla gönderildi.